Jak i czym myć lodówkę?

Lodówka – zarówno stacjonarna domowa, jak i turystyczna – ma stały kontakt z żywnością. Często zdarza się, że coś się w niej wyleje, dojrzałe owoce puszczą sok, a na wewnętrznych ściankach pozostaną resztki warzyw lub intensywne zapachy. Jak myć lodówkę? Czym myć lodówkę? Przedstawiamy uniwersalny poradnik dla właścicieli urządzeń turystycznych oraz stacjonarnych.

Czym myć lodówkę? Rekomendowane środki

Najprostsza odpowiedź na pytanie, czym myć lodówkę, to przy pomocy dedykowanych takich urządzeniom środków. Producenci detergentów i produktów czyszczących oferują mnóstwo propozycji, nadających się zarówno do czyszczenia wnętrza lodówki, jak i jej zewnętrznych elementów.  Warto pamiętać o tym, że żywność nie powinna mieć bezpośredniego kontaktu z chemią w detergentach, dlatego przed myciem najlepiej wyjąć wszystko z jej wnętrza, a także odłączyć je od prądu. To doskonały moment na przegląd zawartości lodówki – wyrzucenie produktów przeterminowanych i szybkie zużycie tych, którym kończy się data ważności. Stosując sklepowe środki czyszczące bardzo ważne jest także, by dokładnie je spłukać czystą wodą i wytrzeć do sucha. Eksperci zalecają, by lodówkę czyścić od najwyższej do najniższej półki, a następnie przejść do przegród na drzwiach (je również czyścić od najwyższych pięter do najniższych). 

Czym myć lodówkę? Wypróbuj ekologiczne rozwiązania

Coraz więcej osób stawia na naturalne i ekologiczne rozwiązania – również podczas sprzątania. Przygotowanie własnych, delikatnych detergentów na bazie produktów, które z reguły są w każdym domu, nic nie kosztuje, a czyści równie skutecznie jak sklepowe specyfiki. Czym myć lodówkę, by było to bezpieczne i ekologiczne? Można sięgnąć m.in. po ocet, sok z cytryny, kwasek cytrynowy, sodę oczyszczoną lub sól. Wystarczy na bazie tych komponentów przygotować środek czyszczący. Jakich proporcji użyć? Na litr wody 1 łyżkę sody oczyszczonej lub 3 łyżki octu. DO takiej mieszanki można dodać odrobinę mydła lub płynu do mycia naczyń i umyć wnętrze urządzenia szmatką nasączoną tą mieszanką i ciepłą wodą. Podobnie jak sklepowy detergent, również ekologiczne środki należy dokładnie spłukać i wytrzeć do sucha. Warto dodać, że także wśród gotowych, sklepowych specyfików można znaleźć eko propozycje. Najczęściej są one na bazie octu, niekiedy zawierają także dodatkowe, roślinne ekstrakty (np. z jałowca). 

jak myć lodówkę, czym myć lodówkę

Czym myć lodówkę? O tym zapomnij!

Do czyszczenia lodówki nie sięgaj po środki, takie jak:

  • mocno żrące, które uszkodzą powierzchnię tego sprzętu
  • nienadające się do kontaktu z żywnością
  • toksyczne

Warto też dodać, że żeby nie porysować lodówki, najlepiej czyścić ją gąbką lub ściereczką, niewskazane są np. szczotki druciane czy inne ostre szczotki. 

Odkażanie lodówki – czy jest konieczne?

Tak, odkażanie lodówki jest zalecane w celu utrzymania odpowiednich warunków sanitarnych i eliminacji bakterii oraz nieprzyjemnych zapachów. Chociaż lodówki turystyczne mogą być stosowane do przechowywania żywności na krótkie okresy czasu, mogą występować warunki sprzyjające rozwojowi mikroorganizmów, takie jak wilgotność i ciepło.

Pamiętaj, że regularne odkażanie lodówki turystycznej jest ważne dla utrzymania higieny i bezpieczeństwa żywności. Należy to robić co jakiś czas, zwłaszcza jeśli lodówka była używana w trudnych warunkach lub jeśli pojawią się nieprzyjemne zapachy lub zabrudzenia.

Jak myć lodówkę?

Jak myć lodówkę? Poza wspomnianą już powyżej zasadą, czyli by robić to od góry do dołu, warto także pamiętać o:

  • regularności – zalecane przez specjalistów minimum to raz w miesiącu. Jeśli w lodówce coś się zepsuło lub wylało, należy to zrobić niezwłocznie – bez względu na to, kiedy ostatnio była czyszczona, 
  • delikatności – do czyszczenia lodówki nie powinno się używać ostrych przedmiotów, zdrapywać resztek zaschniętej żywności czy stosować zbyt mocnych, chemicznych środków, które uszkodzą jej delikatne części (np. uszczelki, plastikowe półki czy zawiasy),
  • dezynfekcji – jeśli w lodówce pojawiła się pleśń lub w jej wnętrzu zepsuła się jakaś żywność, to dobrze jest ją zdezynfekować. Doskonałym do tego środkiem jest ocet, który – poza odkażaniem – pomaga także w usuwaniu uporczywych lub przykrych zapachów. Dobre do tego są także środki na bazie etanolu, a niewskazane specyfiki z chlorem (mogą zniszczyć lodówkę),
  • wygodzie – najłatwiej rozprowadzać we wnętrzu lodówki specyfiki w formie spray’u. Jeśli samodzielnie przygotowujemy taką mieszankę, to można ją przelać po pustego opakowania po detergencie lub innej butelki z atomizerem, 
  • zewnętrznej części urządzenia – wiele osób, zabierając się za czyszczenie lodówki, bagatelizuje jej zewnętrzną powłokę. Powierzchnia ta także wymaga regularnego czyszczenia, bo kuchnia jest miejscem, gdzie osadza się para wodna, tłuszcz i intensywne zapachy. 

Czym myć lodówkę turystyczną?

Odpowiedź na pytanie, czym myć lodówkę turystyczną, jest dokładnie taka sama jak w przypadku stacjonarnych, domowych urządzeń – wolnostojących i w zabudowie. Można sięgnąć po gotowe, sklepowe detergenty lub samodzielnie przygotować ekologiczny preparat na bazie sody, octu lub soku z cytryny. Lodówka turystyczna używana jest z reguły okazjonalnie – ważne, by po każdym użyciu dokładnie ją opróżnić i wyczyścić. Dzięki temu, gdy sięgniemy po nią kolejnym razem, będzie gotowa do chłodzenia lub mrożenia. Przed myciem urządzenia przenośnego warto sprawdzić, czy na pewno jest wyłączone, a także czy na pewno zostało opróżnione z całej znajdującej się w nim zawartości. 


Zachęcamy do sprawdzenia naszej aktualnej oferty nowoczesnych, kompresorowych lodówek Alpicool o różnej pojemności:  lodówki turystyczne 25l, lodówki turystyczne 30l, lodówki turystyczne 40l

Wybrane modele z naszego asortymentu:

Jak myć lodówkę turystyczną krok po kroku?

Aby prawidłowo wyczyścić lodówkę turystyczną, postępuj zgodnie z poniższymi krokami:

  • Wyłącz lodówkę: Przed rozpoczęciem czyszczenia upewnij się, że lodówka jest wyłączona i odłączona od źródła zasilania.
  • Opróżnij lodówkę: Wyjmij wszystkie produkty spożywcze i inne przedmioty z wnętrza lodówki. Jeśli są jakiekolwiek resztki lub zepsute produkty, usuń je.
  • Odmroź lodówkę (jeśli jest zamrażarka): Jeśli Twoja lodówka turystyczna ma zamrażarkę, warto najpierw ją odmrozić. Wyłącz lodówkę i pozostaw zamrażarkę otwartą, aby lód stopił się naturalnie. Możesz również umieścić ręczniki lub pojemnik na wodę, aby złapać wodę z topniejącego lodu.
  • Przygotuj roztwór czyszczący: W małej miseczce lub wiadrze wymieszaj łagodny detergent lub płyn do mycia naczyń z ciepłą wodą. Unikaj stosowania silnych środków chemicznych, które mogą uszkodzić materiały w lodówce.
  • Umieść wkłady w roztworze: Jeśli Twoja lodówka turystyczna ma wkłady lub przegrody, umieść je w roztworze czyszczącym i delikatnie wymieszaj, aby je oczyścić.
  • Wyczyść wnętrze lodówki: Zwilż czystą szmatkę lub gąbkę w roztworze czyszczącym i dokładnie przetrzyj wnętrze lodówki. Skup się na usuwaniu wszelkich plam, resztek jedzenia i innych zabrudzeń. Unikaj moczenia lodówki wodą.
  • Wyczyść uszczelki drzwi: Usuń brud, kurz i resztki z uszczelek drzwi za pomocą wilgotnej szmatki. Staraj się utrzymać uszczelki w czystości, aby zapewnić ich skuteczne uszczelnienie.
  • Wypłucz i osusz: Po przetarciu lodówki wilgotną szmatką, przetrzyj ją suchą szmatką lub ręcznikiem, aby usunąć pozostałą wilgoć. Upewnij się, że wnętrze lodówki jest całkowicie suche przed umieszczeniem ponownie produktów w środku.
  • Umieść produkty spożywcze: Po upewnieniu się, że wnętrze lodówki jest suche, możesz umieścić produkty spożywcze i wkłady lub przegrody w odpowiednich miejscach.

Pamiętaj, aby regularnie czyścić swoją lodówkę turystyczną, szczególnie po każdym użytkowaniu. Dbałość o czystość pomoże utrzymać odpowiednie warunki sanitarno-higieniczne oraz przedłużyć żywotność lodówki.

Czym myć lodówkę przed pierwszym użyciem?

Ostatnie pytanie, która przewija się na forach internetowych, to czym myć lodówkę przed pierwszym użyciem i czy w ogóle koniecznie trzeba to robić? Producenci takich urządzeń zalecają, by nową lodówkę wyczyścić – zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz. Wynika to przede wszystkim ze znajdującego się w jej wnętrzu specyficznego, technicznego zapachu. Ponadto urządzenie mogło wiele tygodni, a nawet miesięcy, leżeć w magazynie lub ulec zabrudzeniu podczas transportu i wnoszenia go do mieszkania.

Jak często myć lodówkę?

Częstotliwość mycia lodówki zależy głównie od tego, jak często się ją używa i jak długo przechowuje się w niej żywność. Oto kilka ogólnych wskazówek dotyczących częstotliwości mycia lodówki:

  • Regularne czyszczenie: Zaleca się przeprowadzanie podstawowego czyszczenia wnętrza lodówki co najmniej raz na miesiąc lub częściej, jeśli zauważysz plamy, rozbryzgi żywności lub nieprzyjemne zapachy. W trakcie tego czyszczenia usuwaj przeterminowane produkty spożywcze oraz kontenery i pojemniki, a także przecieraj półki i szuflady wilgotną ściereczką z delikatnym detergentem.
  • Czyszczenie skraplacza: Skraplacz (condenser) znajduje się zazwyczaj z tyłu lub z boku lodówki. Jeśli jest dostępny, zaleca się odkurzanie lub czyszczenie skraplacza co najmniej raz na rok. Czysty skraplacz pomaga lodówce działać bardziej efektywnie.
  • Usunięcie lodu: Jeśli w zamrażarce lub na chłodziarce gromadzi się lód, zaleca się rozmrażenie i oczyszczenie od czasu do czasu. Jeśli lodówka ma funkcję automatycznego rozmrażania, proces ten może być rzadziej wymagany.
  • Zapobieganie zapachom: Jeśli w lodówce pojawi się nieprzyjemny zapach, zaleca się natychmiastowe znalezienie i usunięcie przyczyny oraz przeczyszczenie wnętrza. Można również umieścić wewnątrz lodówki otwartą miseczkę z octem lub kawą, aby neutralizować zapachy.
  • Czyszczenie zewnętrzne: Nie zapomnij również o czyszczeniu zewnętrznej powierzchni lodówki, w tym drzwi, klamek i panelu sterowania. Do tego celu można użyć łagodnego detergentu i wilgotnej ściereczki.
  • Zachowanie higieny: Jeśli w lodówce wystąpi rozlana żywność lub coś się przecieka, warto to natychmiast wyczyścić, aby zapobiec rozwojowi bakterii i pleśni.

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *