Lodówka kompresorowa – jak działa?

Dla osób, które zastanawiają się nad tym, lodówka kompresorowa – jak działa to urządzenie, przygotowaliśmy użyteczny poradnik na ten temat. Wszystkie propozycje Alpicool, które oferujemy naszym klientom, to właśnie takie modele przenośnych lodówek. Wyjaśniamy, co to oznacza i czym lodówki kompresorowe odróżniają się od innych: np. absorpcyjnych i termoelektrycznych.

Kompresor z lodówki – jakie są jego rodzaje?

Kompresor z lodówki, innymi słowy sprężarka, dzieli się na kilka rodzajów: 

  • tłokowe
  • spiralne
  • łopatkowe
  • śrubowe

Rzadziej spotykane w urządzeniach chłodzących i klimatyzatorach są sprężarki bezolejowe i elektrodynamiczne.

Lodówka kompresorowa – jak działa?

Lodówka kompresorowa – jak działa to urządzenie? Zachodzące wówczas procesy w parowniku to przechodzenie czynnika chłodniczego ze stanu ciekłego w gazowy. Jest to zarazem moment, kiedy parownik pobiera ciepło z wnętrza lodówki, czego skutkiem jest obniżenie w niej temperatury. Lodówka kompresorowa swoją nazwę zawdzięcza temu że zachodzi w niej następujący proces: kompresor zasysa gazowy czynnik chłodniczy, spręża go i przesyła do skraplacza. Z kolei w skraplaczu czynnik grzewczy ulega skropleniu i ponownie przechodzi w stan płynny, a przy tym także oddaje ciepło. Następnym krokiem jest wpłynięcie czynnika grzewczego do parownika, gdzie cały, opisany na początku tego akapitu proces, rozpoczyna się ponownie. 

Największe atuty lodówek kompresorowych, nazywanych także sprężarkowymi, to wysoka wydajność chłodnicza mimo temperatury otoczenia. Inne ich zalety to wielozadaniowość i wielofunkcyjność – poza byciem lodówką, mogą też pełnić role zamrażarek lub kostkarek do lodu. Różne są sposoby zasilania takich lodówek – nasze modele lodówek Alpicool zostały wyposażone w zasilacz 12/24V z wtykiem do gniazda zapalniczki lub zasilaczem o mocy 230V. Lodówki kompresorowe to popularni kompani w podróży kamperem lub przyczepą kempingową, bo są odporne na przechyły pojazdu. 

Lodówka kompresorowa – jak działa w odróżnieniu od modeli w innych technologiach chłodniczych?

Lodówka kompresorowa – jak działa, gdy porównamy ją do modeli, które zostały zaprojektowane w oparciu o inne technologie chłodnicze? Najważniejszy z punktu widzenia użytkowników takich urządzeń jest fakt, że lodówka kompresorowa chłodzi, a nawet mrozi, bez względu na to, jaka jest temperatura otoczenia. Nawet, gdy termometr wskazuje 25 stopni Celsjusza na plusie, nasze lodówki Alpicool mogą zmrozić znajdującą się wewnątrz nich zawartość do minus 20 stopni Celsjusza. 

Jak wygląda sytuacja w przypadku innych lodówek turystycznych? Temperatura otoczenia ma duże znaczenie dla efektywności chłodniczej w lodówkach absorpcyjnych i termoelektrycznych. Najprostsze lodówki turystyczne na wkłady chłodzące lub torby termoaktywne także działają ze znacznie mniejszą efektywnością i dużo krócej, gdy temperatura na zewnątrz wskazuje powyżej 20 czy nawet 30 stopni Celsjusza. 

Lodówka kompresorowa – jak działa? Podsumowanie i wnioski

Lodówka kompresorowa – jak działa to urządzenie – w największym skrócie można napisać, że w tym wypadku do obniżenia temperatury lub zmrożenia wykorzystywany jest czynnik chłodniczy. Jest to najlepszy i najbardziej efektywny wybór dla osób, które potrzebują szybkiego chłodzenia lub mrożenia w każdej sytuacji: także w kamperze, autokarze, ogródku działkowym lub altance podczas rodzinnego grilla. Wybierając model kompresorowy, nie trzeba martwić się o wysokie zużycie energii, przechyły w trakcie jazdy, a także temperaturę otoczenia. 

Nasza aktualna kolekcja kompresorowych lodówek Alpicool, z podziałem na litraże, jest dostępna tutaj: lodówki turystyczne 25l, lodówki turystyczne 30l, lodówki turystyczne 40l

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *